Olga Białas – powakacyny wywiad z autorką w Dlaczemu!

CHOCIAŻ LATO POWOLI CHYLI SIĘ KU KOŃCOWI, NIE WYCHODZIMY Z WAKACYJNEJ AURY RADOŚCI I BŁOGIEGO RELAKSU! A CO SŁYCHAĆ U NASZYCH AUTORÓW? LENIUCHUJĄ CZY PRACUJĄ? POSTANOWILIŚMY O TO ZAPYTAĆ! POZNAJ ICH ŻYCIE I PLANY Z BLISKA!

NA PYTANIA ODPOWIADA: OLGA BIAŁAS, DIETETYK I DEBIUTUJĄCA PISARKA

Dzień dobry! Jak minęły Pani wakacje?

Witam serdecznie. Moje wakacje spędziłam na wychowywaniu nowego członka rodziny – pieska Pablo. Okazało się, że kundelek zdecydowanie ma charakterek i lubi ostrzyć ząbki na wszystkich meblach. Wszystkie kapcie są ciekawsze od zabawek. Dodatkowo minione wakacje były dużo spokojniejsze od poprzednich. Miałam więcej czasu, stąd udało mi się odhaczyć kilka pozycji na liście książek, które już dawno zamierzałam przeczytać.

Czy pandemia COVID-19 w jakiś sposób wpłynęła na Pani pracę, wypoczynek, dalsze plany?

Jeżeli w moim życiu, pojawi się sytuacja na którą nie mam wpływu, staram się skupić na tym, co mogę pozytywnego wyciągnąć z tego wydarzenia. W czasie pandemii miałam czas na spokojne dokończenie mojego poradnika, któremu poświęciłam większość czasu, a także przygotowanie wielu ciekawych materiałów dla swoich pacjentów do gabinetu dietetycznego.

Premiera książki „Jak odzyskać kontrolę nad odchudzaniem” zakończyła się sukcesem. A co potem? Czy planuje Pani dalszą karierę pisarską

Dziękuję. Napisanie własnej książki, uważam za bardzo ciekawe doświadczenie. Osobiście poczułam pewną pustkę, gdy zakończyłam swoją pracę nad poradnikiem stąd myślę, że w przyszłości będę chciała wypełnić ją kolejną twórczością. Dostaję wiele wiadomości, świadczących o chęci przeczytania kolejnej książki spod mojej ręki. Moja własna motywacja, a także odzew związany z pierwszą książką, myślę że w przyszłości skłoni mnie do napisania kolejnej pozycji.

Co było dla Pani najtrudniejsze w czasie pisania książki?

Myśl, że nie uda mi się przekazać wszystkiego co mam w głowie czytelnikom. Wiele pomysłów budziło mnie w nocy.  Obok łóżka miałam notesik do zapisania inspiracji do kolejnych rozdziałów poradnika. Ponadto w pewnym sensie zupełne otworzenie się ze swoimi problemami, opowiedzenie własnej historii zaburzeń odżywiania, do której nie wracam najchętniej.

Dlaczego akurat „odchudzanie”? Na ten temat powstały już tysiące książek, blogów, artykułów internetowych (wiadomo, nie zawsze zgodnych z prawdą!). Czy temat nie został jeszcze wyczerpany?

Pracuję na co dzień z osobami po wielu próbach odchudzania i wiem, jakie decyzje sprawiają im największą trudność. Jedynie dwie osoby na dziesięć zachowują efekty odchudzania przynajmniej przez rok. Reasumując, aż 80% wraca do poprzedniej wagi, a nawet większej. Problemem w skutecznym odchudzaniu nie jest niewiedza, ale brak umiejętności wdrożenia jej w życie. Mimo iż wydaję się, że wiedzy jest bardzo dużo, to wciąż ludzie mają problemy z redukcją masy ciała. Pomyślałam, że brakuje poradnika, który nie przekazywałaby suchych informacji o zdrowych zasadach żywienia, a pokazywałby jak rozwiązywać najczęstsze problemy towarzyszące odchudzaniu, z którymi mierzy się wiele kobiet. Pamiętam jak sama szukałam rozwiązań swoich problemów  w Internecie. Zwyczajnie byłam przytłoczona ilością informacji, często wykluczających się, stąd pomyślałam że chciałabym stworzyć praktyczny poradnik, w którym postarałam się przekazać wszystkie najważniejsze informacje w pigułce. Moim celem jest pomóc  kobietom lepiej zrozumieć cały proces odchudzania i budowania nawyków.

Kto koniecznie powinien sięgnąć po książkę „Jak odzyskać kontrolę nad odchudzaniem”?

Przede wszystkim pozycja dedykowana jest dla kobiet, które mają problem z utrzymaniem długotrwałych efektów redukcji masy ciała. Kobietom, które podejmowały wiele prób odchudzania, ale kończyły się niepowodzeniem i efektem jo-jo. Również jest to świetna pozycja dla osób, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiedzą, jak to zrobić ani od czego zacząć.
Dedykowana jest dla kobiet, które czują się przytłoczone presją dążenia do idealnej sylwetki i chciałyby zacząć jeść normalnie zamiast być na wiecznej diecie. Oczywiście jest to także pozycja dla mężczyzn, którym nie przeszkadza to, że zwracam się w tej książce do kobiet.

Czy nowe zasady działania, zmiana podejścia do swojego ciała i idei diety rozumianej jako modyfikacja nawyków żywieniowych wpływają również na inne aspekty życia?

Zdecydowanie! Zrozumienie całego procesu zmiany nawyków żywieniowych, a także polubienie swojego ciała pozwala nam w pełni zaakceptować zmiany, które zachodzą podczas kształtowania nowych nawyków. Wiedza o kierujących nami automatyzmami pozwala zrozumieć nasze zachowania, co pozwala na efektywne i świadome wprowadzenie zmian w wielu aspektach naszego życia. Na zdrowy styl życia składa się wiele elementów, nie tylko dieta, ale także m.in. ograniczenie stresu, ilość czasu poświęconego na pracę, sen i regenerację. Mam nadzieję, że moje racjonalne podejście i doświadczenie pomoże kobietom schudnąć i cieszyć się długotrwałymi efektami, które przełożą się również na życie osobiste i zawodowe.

Czy to prawda, że dieta i stan psychiczny są ze sobą ściśle skorelowane?

Dieta to zdecydowanie nie wszystko. W poradniku tłumaczę że zmiany, jakie przybliżają każdego z nas do osiągnięcia trwałych i satysfakcjonujących efektów powinny zaczynać się nie tylko na poziomie ciała, ale przede wszystkim na poziomie myśli. To główna idea, którą chciałam przekazać w mojej książce. Nie jesteśmy w stanie oddzielić tych dwóch składowych. Zanim wprowadzimy zmiany w diecie, musimy zająć się sferą psychiczną, co pozwoli nam utrzymać stałą motywację w procesie. Przede wszystkim należy zrozumieć, dlaczego chcemy coś zrobić, ustalić właściwie cel i swoją motywację, a następnie wprowadzać zmiany żywieniowe.

Co myśli Pani na temat modnych ostatnio cateringów dietetycznych? Czy taki sposób odżywiania może być równie zdrowy co samodzielne gotowanie w domu i ułatwić odchudzanie?

Cateringi dietetyczne są na pewno dobrą opcją dla osób, które zupełnie nie mają czasu gotować i w związku z tym wybierają przetworzoną żywność na mieście. Wprowadzenie u nich zbilansowanej diety pudełkowej z pewnością będzie lepszym wyborem. Natomiast skorzystanie z takiego modelu żywienia zupełnie nie uczy nawyków żywieniowych, zdrowego gotowania, stąd nie polecam stosowania pudełek przez dłuższy okres. Dodatkowo nie możemy do końca wybrać, co wyląduje na talerzu każdego dnia. Jednakże, jeżeli jest to zaplanowana strategia żywieniowa na czas, kiedy nie ma możliwości przygotowywania osobiście posiłków, to jest to dobra opcja. Cateringi są więc rozwiązaniem, które polecałabym wąskiej grupie osób. U większości warto skupić się na kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Patrząc przez pryzmat całego życia: która dotychczas przeczytana książka najbardziej utkwiła Pani w pamięci i dlaczego? Jak ta lektura wpłynęła na Pani życie?

Pierwsza książką, o której pomyślałam to “Jak mniej myśleć” Petitcollin Christel. Pochłonęłam ją w bardzo krótkim czasie i miałam wrażenie, iż utożsamiam się bardzo mocno ze słowami autorki. Dzięki tej lekturze lepiej poznałam siebie i zrozumiałam kierujące mną myśli. Poszerzenie świadomości na temat mechanizmów psychologicznych pozwoliło mi lepiej zrozumieć i zaakceptować swoje zachowania, a co za tym idzie, efektywniej pracować nad sobą.

Proszę zachęcić w kilku zdaniach czetników do rozpoczęcia dietetycznej rewolucji w życiu z książką „Jak odzyskać kontrolę nad odchudzaniem”!

Moja książka to historia przemiany, moich doświadczeń i wiedzy, którą zdobyłam z ogromną determinacją. Napisałam tę książkę dla kobiet, które mają problem ze zbudowaniem zdrowych nawyków żywieniowych oraz z zaakceptowaniem siebie. Wierzę w to, że każda z nas może zbudować samodyscyplinę i dobre nawyki, nie tylko żywieniowe. Zdrowe odżywianie nie oznacza rezygnacji z chleba, makaronu, pizzy oraz lodów, a świadome dokonywanie wyborów i utrzymywanie odpowiedniej równowagi. Zdrowy styl życia może stać się najlepszą przyjaciółką, jeśli tylko pokocha się swoje ciało i odważy się iść cierpliwie do przodu, w zgodzie ze sobą.

Dziękujemy!

* * *

Seria krótkich pytań, czyli poznaj autora!

Moja ulubiona pora dnia to… wczesny ranek, ze względu na największą produktywność. Lubię pracować, kiedy inni jeszcze śpią.

Kawa czy herbata? Kawa, z dodatkiem mleka, zawsze miły dodatek do poranku.

Najczęściej oglądam… bajki Disney’a – mój najlepszy sposób na obniżenie poziomu stresu.

Kiedy mam ochotę na coś słodkiego, zwykle sięgam po… owoce, uwielbiam banany.

Uwielbiam czytać o… tajnikach psychiki ludzkiej i nowinkach dietetycznych.

Interesuję się… procesami sterującymi ludzkimi zrachowaniami, nie tylko żywieniowymi.

Najważniejsze w życiu to… rozwój, moja najważniejsza wartość, którą kieruję się w życiu.

Lubię, kiedy… uda mi się zmienić czyjeś życie na lepsze.

Nie lubię, gdy… ludzie mało się uśmiechają.

Najbardziej na świecie chciałabym zmienić to, aby… ludzie nie definiowali swojej wartości poprzez swoją wagę czy rozmiar.

* * *

Uwaga! Mamy do rozdania dla recenzentów 3 książki autorstwa Olgi Białas!
Chcesz zgarnąć jedną dla siebie? Dołącz do grupy TYLE SŁÓW na Facebooku!

>>> TYLE SŁÓW

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *